Благосъстоянието и добрият живот не са резултат само на технологичния напредък, а и на положителните обществени промени. Често това са практични решения, които подобряват стандарта ни на живот, здравето, образованието, гражданското участие. В този смисъл иновациите в селските райони трудно се поддават на класификация според това колко са добри, важни или находчиви. Понякога дребни решения улесняват ежедневието ни и ни отварят повече възможности. Социалната иновация е отговор на социално предизвикателство. Тя променя обичайните практики, за да донесе някаква обща полза за общността; въвежда нови решения на проблемите в селските райони и особено в онези от тях, които страдат от физически ограничения (например отдалечени планински райони); ограничен достъп до инфраструктура (пътни транспортни мрежи, електрически и телекомуникационни мрежи, включително Интернет); население с ниски доходи, в риск от бедност или социално изключване, или с висок процент на ранно отпаднали от училище. Социалните иновации следват логика и механизми, различни от тези на пазарните иновации. Селските райони по правило нямат голям капацитет за развитие на истински технологични или пазарни иновации и затова социалното измерение, а именно социалният тип иновации, трябва да получат по-голямо внимание там.
Когато иновацията е социална, тя поставя приоритет върху развитието на общността пред развитието на територията. Това означава, че за нея удовлетворяването на нуждите, включването на всички групи, общото благо и доброто състояние на околната среда са по-важни от рентабилността и пазарния успех. Специфичните проблеми и нужди на селските райони обикновено изискват коопериране – по-тясно сътрудничество между бизнеса, местната власт и гражданския сектор. Традиционно на тях се гледа като на функциониращи отделно, но новото разбиране променя тази гледна точка.
Моделът „Местна инициативна група“ на подхода ЛИДЕР „застъпва“ ролите и отговорностите на тези страни. МИГ, организирани като тристранни (граждани, власти, бизнес) партньорства за селско развитие, са добър пример как различните сфери могат да си сътрудничат без особени проблеми. Те обединяват усилията на различни етапи, като се започне от определяне на местните нужди, през ролята им на посредник, който осигурява платформа за преговори до ключов участник в местното самоуправление, който тласка напред развитието в много области на селския живот.
(Източник : Публикация, създадена в рамките на проект „Бъдещите лидери в селското стопанство”)