Предвид непрекъснато променящия се пазар, клиентски предпочитания и среда като цяло, е нужно да бъдете в крак с тях, и да бъдете в готовност да реагирате на време с нужните корекции и изменения в посоката, в която вървите. Съвременните условия на маркетинг предполагат нуждата от експериментиране. Нужно е да се наблюдава внимателно цялата среда, в която се развива маркетинг проектът ви. В ерата на дигиталният маркетинг, който сам по себе си е изключително динамичен и податлив на различни влияния е нужно да следите новите тенденции и промени в дигиталната среда. Реклами в социалните медии, блогове и влогове, оптимизация на търсачки (search engine optimization, SEO), продуктовото позициониране, и сравнително новия в България т.нар. „Инфлуенсър“ (анг. Influencer) маркетинг са едни от основните канали за рекламиране на продуктите и услугите на дадена компания. Гореизброената група е изключително бързо променяща се и има нужда от голямо внимание от страна на маркетинг екипите и мениджмънта.
Понятието „маркетинг в социалните мрежи” се използва за обозначаването на тази форма на интернет маркетинга, която използва различните видове социални мрежи, за да повиши вниманието (респ. трафика) към даден уеб сайт. За целта, специалистите използват заложените в самите социални мрежи инструменти - създаване на страници/профили (Facebook страница, Instagram страница, Twitter профил), поддръжка на страница/профил, платена реклама (реклама във Фейсбук, Instagram, Twitter).
Понятията блогове и влогове включват публикуване в социалните медии на текст и аудо-визуални съдържание в различни платформи, най-известната от които е Youtube. Youtube е собственост на Google и поради тази причина се ползва с привилегии и толеранс при класирането в резултат на търсене по ключови думи и фрази в интернет. Освен това, сайтът за споделяне на видеа е третият най-използван уеб сайт и втората най-популярна търсачка в света, и една от малкото социални медии, осигуряващи входящи връзки. Публикуваният контент може да се сподели и в останалите социални медии като Facebook, Twitter, Pinterest, LinkedIn, Google+ и поддържаните от Вас блогове.
Оптимизация на търсачки (search engine optimization, SEO) - В случай, че някога сте питали защо някои от уебсайтовете се класират по-високо в търсачките спрямо всички останали, тогава трябва да знаете, че това е резултат от инструмент за дигитален маркетинг, наречен оптимизация за търсачки (search engine optimization, SEO). Това е стратегия, при която търсачките намират и класират вашата интернет страница по-високо от големия брой различни сайтове при въвеждането на ключова дума или фраза от потребителя.
Продуктовото позициониране е вид реклама, при която продуктът е представен като естествена, консистентна част от средата – примерно, вмъкнат в сюжета на филм или ТВ сериал. То е близко като форма до контекстуалната реклама, чието съдържанието е силно обвързано с медията, в която присъства.
Инфлуенсър е производна на глагола Influence – повлиявам, оказвам въздействие или в този случай – хора, които имат силно влияние в социалните мрежи, голям брой последователи, хора на които поведението и мнението им винаги е забелязвано, и взимано под внимание. Маркетингът на влиянието е форма на маркетинга, в която фокусът се поставя именно върху тези влиятелни хора, а не върху целевия пазар, като цяло. Той идентифицира лицата, които имат влияние върху потенциалните купувачи, и ориентира маркетинговите дейности около тях.
Защо? Защото това, което те ще получат в замяна, е насочено към правилния вид потребител, който вече е заинтересован и вероятно ще обърне внимание на продукта. Маркетингът на влиянието не се ограничава само до традиционните и популярни пазари като мода, спорт или развлечения. Вече има инфлуенсъри на пазарите, съсредоточени около всичко – риболов, здравословно хранене, бизнес и много други.
(Източник : „Агромаркетинг“, автори: Рангел Трендафилов и Антоанета Симова, Институт по икономика на селското стопанство - София)