През 2016 г. Европейската Комисия стартира Стратегия за Цифровизация на Европейската Индустрия в рамките на пакета за Цифров единен пазар, която създава и допълва различните национални инициативи за цифровизация на индустрията, за да “бъдем сигурни, че индустрията на Европа, голяма или малка, независимо къде и в кой сектор е, може да се възползва напълно от цифровите иновации, за да усъвършенства своите продукти, да подобри процесите си и да адаптира бизнеса си към цифровата ера”.
Единият от стълбовете на инициативата за Цифровизация на Европейската Индустрия е изграждането на Пан-Европейска мрежа от Цифрови Иновационни Хъбове .
Цифровите Иновационни Хъбове са едно гише, което помага на предприятията да станат по-конкурентоспособни по отношение на техния бизнес/производствен процес, продукти или услуги чрез използването на цифровите технологии. Те се базират на технологична инфраструктура (центрове за компетентност) и осигуряват достъп до актуални знания, експертиза и технологии за подкрепа на потребителите с пилотни проекти, тестване и експериментиране на цифрови иновации. Така Цифровите Иновационни Хъбове се считат за средство за подкрепа на бизнеса и по-специално за МСП и не-технологичната индустрия, в тяхната цифрова трансформация в рамките на инициативата за Цифровизация на Европейската Индустрия. Цифровите Иновационни Хъбове също помагат за оценка на нуждите от цифрови умения и осигуряват достъп до тези умения, когато е необходимо. В идеалния случай, всеки бизнес, включително и агро-хранителния, в Европа трябва има достъп до Цифровите Иновационни Хъбове на “работно разстояние”.
Едно от ключовите предизвикателства за Европа е да помогне на земеделските стопани да посрещнат широк спектър от икономическите, екологичните и социалните предизвикателства на 21-ви век. Целите на ООН за устойчиво развитие и други инициативи вече са насочени към справянето с амбициозното предизвикателство да се обезпечи устойчивото производство на храна. В този контекст, промотирането на Цифровите Иновационни Хъбове в земеделието може да увеличи използването на ИКТ решения за по-продуктивни и устойчиви земеделски системи и така да допринесе за постигането на тези цели.
Създаването на нови иновативни екосистеми от центрове за компетентност, земеделски потребители, както и доставчици, е необходимо, за да се демократизират ИКТ в земеделието. Нова ера на подобряване на продуктите и на услугите ще бъде възможна само ако земеделските стопани и стартиращите компании (startups) се възползват от иновативните технологии и тяхното приложение към реалните проблеми в земеделието. Още повече, традиционните бариери като размер на предприятието, място на произход или достъп до пазара ще бъдат редуцирани, благодарение на подобрената свързаност на обществото. Като цяло, Цифровите Иновационни Хъбове в земеделието имат потенциала да подобрят условията за динамично и иновативно земеделие и производство на храни, повишавайки качеството на продуктите и превръщайки високите екологични стандарти в конкурентно предимство.
На европейско ниво, следвайки Стратегията за цифровизация на европейската икономика в рамките на програма Хоризонт 2020, бе проведен прием на проекти, чиято цел е да се насърчат Цифровите Иновационни Хъбове в земеделието. В резултат на този прием бе избран проект, SmartAgriHubs, който се координира от Wageningen University and Research и започна своята работа през февруари 2019 г. Българският AgroHub.BG е част от европейския проект SmartAgriHubs .